Yazılım Bilişim

SİVİL HAV. YER HİZM.

Sivil Havacılık Yer Ve Kabin Hizmetleri

 
 

Yer Ve Kabin Hizmetleri Nedir?

Sivil Havacılık Alanı eğitim ve öğretim programları ile havayolu işletmeleri ve havaalanlarının değişik faaliyet alanlarında aynı zamanda havacılık sektörü ile ilişkide olan diğer işletmelerde çalışacak nitelikli meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmıştır.

SİVİL HAVACILIK MEZUNU NE İŞ YAPAR İŞ OLANAKLARI NELERDİR

Bir çok üniversitede bu bölümün hem 2 yıllık hem de 4 yıllık bölümleri mevcut. Çağımızın gelişen mesleklerinden birisi hiç şüphesiz ki havayoludur. Havayolu firmaları da yer işletmelerinde ve sahada görev yapacak nitelikli personellere ihtiyaç duymaktadır. Operasyon Memuru, Şefi, Yolcu Hizmetleri Memuru, Kargo Memuru, Ramp Memuru ve Şefi gibi pek çok pozisyonda görev yapacak olan personelleri işte bu bölümlerde okuyan öğrenciler doldurmaktadır. 
Sivil Havacılık Bölümünden Mezun Olan birisi kolay iş bulması için kesinlikle ikinci bir dil olarak İngilizce bilmesi gerekmektedir. Hatta kimi büyük şirketler İngilizceyi bildiğinizi sayıyor ve buna ek olarak farklı bir dil istiyor. Yani Türkçe ve İngilizceye ek olarak bir dil daha bilmeniz Çelebi,TAİ ya da THY’de çalışmanız için diğer rakiplerinizden sizi bir adım öteye taşımaktadır. 
RECA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ İLE EMİN ADIMLARLA İLERLEYECEK DİL PROBLEMİNİ HİÇ KAYGI ETMEYECEK VE SEÇİLEN PERSONEL OLACAKSINIZ.

EĞİTİM VE KARİYER İMKÂNLARI

Öğrenciler sivil hava ulaştırma işletmeciliği sektörüne yönelik temel bilgileri teorik ve uygulamalı olarak almaktadır. Mezun olan öğrenciler havayolu işletmeleri, hava alanlarının yer hizletlerinde ve hatvacılık sektörü ile ilişkide olan diğer işletmelerde istihdam imkânı bulmaktadır.

Ülkemizde hemen hemen her ilde bir havalimanı açılması ve 3.havalimanı yapımı yer hizmetleri sunan işletmelerin hızla küreselleşmesi ile bu alanda nitelikli iş gücü ihtiyacının sürekli artması bu bölümden mezun olan öğrencilere istihdah imkânı sunmakadır.

İSTİHDAM OLANAKLARI

Havayolu şirketlerinde uçucu ekip olarak kabin memuru, yer ekibi olarak supervisor, misafir hizmetleri memuru gibi çeşitli görevleri ile idari birimlerde istihdam edilirler. Yer hizmetleri işletmelerinde yolcu hizmetleri, harekat, ramp ve kargo memuru posizyonları ile idari birimlerde görev alırlar. Terminal işletmeleri ve havalimanlarında çeşitli birimlerde istihdam edilirler. 
Yer hizmetleri türlerinden C grubu çalışma ruhsatı ile faaliyet gösteren işletmelerde istihdam olanakları mevcuttur. Uluslararası tüm havayolu ve yer hizmetlerinde istihdam edilebilirler.

MEZUN SAYISI AZ PERSONEL İHTİYACI FAZLA

Sivil Havacılıktan Mezun olanlar havalimanlarında çok rahat iş bulabiliyor. Yeter ki ilanları kaçırmasın ve güncel bir şekilde takip etsin. Mezun olanların en fazla talep ettiği kadro hiç şüphesiz Yer Kaptanlığı. Yer Hizmetlerinde görev almak istiyorsanız bu kadro gerçekten hem havalı hem de maaşı oldukça yüksek. Sivil havacılık mezunları Havalimanlarında bulunan kulelerde de görev alabilir. Yabancı dil kesinlikle şart bunu baştan söylemek istiyoruz. BU YÜZDEN RECA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ SİZE İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYOR…

DEVLET KURUMLARINDA İŞ BULMA ŞANSI

Sivil Havacılık Müdürlüğü son zamanlarda kalifiye personel ihtiyacını bu bölüm mezunlarında aramaktadır. 3 Şubat 2015 tarihinde bu kurum tarafından alınan Hava Trafik Kontrolörlüğü için 5 BİN TL Maaş ile personel alımı yaptığını da belirtmek istiyoruz

BÖLÜM SEÇMENİN AVANTAJLARI

* İş bulma kolaylığı 
* Meslek alanının sınırlarının net ve belirgin olması 
* Müfredatında sertifika sınavlarının hazırlığıa imkan veren derslerin yer verilmesi 
* Uygulamalı bir disiplin olması * Staj zorunluluğunun bulunmaması 
* Kendini yenileme ve günelleme imkanının geriş olması 

2 Yıllık Meslek Yüksek Okulu

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Dikey Geçiş Bölümleri Bölüm mezunlarının dikey geçiş yapabileceği birçok lisans programı vardır. Yılda bir defa yapılan DGS sınavını girip yeterli puanı alanlar, aşağıda yer alan bölümleri tercih ederek bir tanesine geçiş yapabilmektedir.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği DGS Bölümleri

* Uluslararası Lojistik 
* Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi 
* Ulaştırma ve Lojistik 
* Turizm İşletmeciliği 
* Teknoloji ve Bilgi Yönetimi 
* Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği 
* Seyahat İşletmeciliği 
* Lojistik Yönetimi 
* İşletme Yönetimi 
* Havacılık Yönetimi

KARİYER POZİSYONLARI

* Harekat Bölümü 
* Hava Kargo Bölümü 
* Havaalanı ve Havayolu Şirketleri 
* Yolcu Hizmetleri Bölümü 
* Bilet Satış ve Rezervasyon Bölümü 
* Genel Havacılık İşletmeleri 

MEZUNLAR İÇİN HEDEF İŞLETMELER

* Türk Hava Yolları A.O. 
* Turkish Cargo 
* THY Teknik A.Ş. 
* TGS Yer Hizmetleri A.Ş. 
* Çelebi Hava Servisi A.Ş. 
* Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. 
* Yurtiçi ve Yurtdışı Uluslararası Taşımacılık Şirketleri 
* Yurtiçi ve Yurtdışı Uluslararası Hava Yolu Şirketleri 
* Tüm Hava Limanları